Kedves Vendégeink!
A kezelési lehetőségek esetében a lehetséges verziókat soroljuk fel. Minden esetben állatorvosi diagnózis alapján állítjuk össze a kezelési tervet, figyeljük a kedvencük fejlődését és ennek alapján választjuk ki a megfelelő kezeléskombinációt.
- Porckorongsérv
A porckorongsérv kistestű kutyák leggyakrabban előforduló gerincproblémája. Az esetek többségében hát ill. ágyéki csigolyákat érinti, de előfordulhat nyaki szakaszon is.
A porckorong a csigolyák között helyezkedik el, biztosítja a gerinc rugalmasságát, csillapítja a gerincet ért mechanikai behatásokat.
A betegségnek két fajtáját ismerjük:
- Egyik esetben általában trauma hatására alakul ki gerincsérülés (Hansen1), mely okozhat hirtelen kialakuló bénulásos tüneteket
- Jóval gyakoribb a másik eset (Hansen2), mikor a porckorong idővel elveszti rugalmasságát és víztartalmát, kitüremkedik a gerinccsatorna felé
Kutyánk egyre nehezebben mozog, folyamatosan erősödő fájdalmai vannak, érzékelés – reflex idővel kiesik, előfordulhat vizelési / bélsár ürítési zavar, illetve bénulás.
A fenti tünetek lefolyása enyhétől a legsúlyosabbig, akár pár nap alatt lezajlik.
Kezelési lehetőségek:
Bizonyos esetekben gyulladáscsökkentőkkel, fájdalomcsillapítókkal, táplálék kiegészítőkkel és fizioterápiával (masszázs, gyógytorna, mágnesterápia, elektroterápia) is kezelhető.
Súlyos esetekben szteroid-gyulladáscsökkentőt vagy műtéti ellátást igényel.
Nagyon fontos, ha a tüneteket észleli a kutyán minél előbb állatorvoshoz kell vinni!
- CEC (Cauda Equina Compressio)
Ez egy tünetegyüttes, mely az utolsó ágyékcsigolya (L7) és Sacrum (keresztcsont) közötti területet érinti, úgynevezett térszűkítő folyamat.
Tünetek nagyon hasonlóak a porckorongsérvhez. A kutya nehezen ugrik fel az ágyra, vagy lépcsőzik, nehezen kel fel. A hátsó testfél nyomásra érzékeny, rogyadozik, nincs stabilitása. Széklet és vizelettartási problémák itt is megjelenhetnek. Jellemző tünet, hogy sokszor elmarad a láb emelése vizeletürítéskor.
Kezelési lehetőségek:
Enyhébb esetekben fájdalomcsillapítókkal, táplálék kiegészítőkkel és fizioterápiával (masszázs, gyógytorna, mágnesterápia, elektroterápia) jól kezelhető.
Azonban, ha nem javul, műtétre lehet szükség.
- Bambuszgerinc (Spondylosis)
Csigolyák ventrális élén futó szalagok elmeszesednek, elcsontosodnak, gyakorlatilag egy plusz gerincet alkotnak, azaz összenőnek a csigolyák.
A gerinc immobilis lesz. Attól függően, hogy hol jön létre a betegség, neurológiai tüneteket is okozhat. A gerinccsatornában szűkület alakulhat ki, mely mozgászavarhoz vezet, a kutya hátsó fele lesoványodik, lábait rogyasztja, nehezebben mozog vagy kel fel fekvésből. Előrehaladott állapotban előfordulhat vizelési / bélsár ürítési zavar.
Kezelési lehetőségek:
Nem gyógyítható betegség, de masszázzsal, mágnesterápiával a fájdalom csökkenthető, fizioterápiával az elváltozások lassíthatók.
- Wobbler szindróma
Genetikai betegség, ami egy térszűkítő folyamat, a nyaki csigolyákat érinti, ezáltal mind a 4 végtagra kihatással van. Mivel a gerinccsatorna ebben az esetben szűkebb a normálisnál, a gerincvelőben nyomást okoz. Sorvadás, izomváltozás és mozgásbéli változás észlelhető.
Kezelési lehetőségek:
Orvosi kezelést igénylő genetikai betegség, a tünetek enyhítésére, masszázs, mágnesterápia és fizioterápia is alkalmazható.
- OCD (Osteochondritis dissecans)
Ízületi egérnek is nevezik, ez a porcképződések degeneratív rendellenessége. Az ízületi porc megvastagszik, elhal és leválik. Általában 10 hónaposnál fiatalabb közepes, vagy nagy testű kutyáknál jelentkezik, de idősebb korban is kialakulhat. Ez a betegség legtöbbször a vállízületnél jelentkezik, ugyanakkor előfordul még a könyök- és térdízületeknél.
Hasonló probléma az IPA (Izolált Processus Anconeus) és az FPC (Fragmentált Processus Coronoideus), csak itt nem porc, hanem csont válik le a könyökízületben.
Jellemző tünet, hogy a kutya sántítani kezd, és minél jobban erőlteti az ízületet, a sántaság annál hangsúlyosabb lesz.
Kezelési lehetőségek:
Orvosi kezelés és műtét.
Műtét után fontos a rehabilitáció, masszázs, mágnesterápia és fizioterápia is segíti a gyógyulást.
- Ficam
Az egyik csont jelentősen elmozdul a másikhoz képest, sokszor traumás sérülés következtében. A sérült testrészt helyezzük nyugalomba és azonnal forduljunk orvoshoz. Jellemző ilyenkor a beszűkült mozgástartomány, duzzadt, fájó végtag.
Kezelési lehetőségek:
Orvosi kezelés, műtét, esetleg gipsz lehet szükséges.
Műtét után fontos a rehabilitáció, masszázs, mágnesterápia és fizioterápia is segíti a gyógyulást.
- Bicepsz ín gyulladás
Viszonylag gyakori betegség, leginkább közepes, – nagytestű kutyáknál alakul ki. Oka lehet OCD, trauma vagy a környező szövetek mechanikai irritációja. Jellemző tünet, hogy a kutya sántít, fájdalmai vannak.
Kezelési lehetőségek:
Nem igényel feltétlenül orvosi beavatkozást, viszont nagyon intenzíven kell pihentetni. Nehezen gyógyul, ezért ketrecnyugalom szükséges és gyulladáscsökkentő használata ajánlott.
Sétáltatni csak szűk pórázon lehet kedvencünket (tyúklépés).
Masszázzsal, mágnesterápiával csökkenthető a fájdalom, megszüntethetők a letapadások. Kimozgatások, asszisztált járás segíti a gyógyulást. Ha elég erős a kutya saját súlyának megtartásához, fizioterápiát is alkalmazunk.
- Bénulás
Általában trauma okozza, két fajtáját ismerjük: teljes és részleges bénulás.
Mielőbb szükséges orvosi kivizsgálás, hogy a megfelelő kezelés megkezdődhessen. Minél tovább várunk, annál kisebb a felépülés esélye.
Kezelési lehetőségek:
Orvosi kezelést igényel, diagnózis után, annak alapján kezdhetjük el a kezelést. Gyógytorna, masszázs, mágnesterápia és elektroterápia is hatékonyan alkalmazható.
- Könyökízületi diszplázia
Az ízületi fej és a vápa nem illeszkedik rendesen egymáshoz, a könyök esetében lépcső képződés is kialakulhat. Felrakódások keletkeznek az ízületi fej, illetve a vápa környékén és ez a roncsolódás okozza a kampónyúlványok leválását.
Sok esetben az IPA (kampónyúlvány leválás) és a diszplázia együtt jár.
Kezelési lehetőségek:
Ha nincs kampónyúlvány leválás csak illeszkedési zavar, jól kezelhető alternatív módon fizioterápiával (masszázs, gyógytorna, mágnesterápia).
- Csípőízületi diszplázia
Sajnos manapság szinte népbetegség, egy illeszkedési zavar. Főként nagytestű kutyákra jellemző, de egyre több esetben fordul elő kistestű kutyákban is.
Lényege, hogy a csípő ízületi vápa és a benne elhelyezkedő combcsont feje nem illeszkedik megfelelően, emiatt különböző sérülések, felszíni gyulladások, porcleválások keletkezhetnek.
Sokszor mindkét oldalt érinti, illetve több gerincbetegség velejárója is lehet.
Tipikus tünetet, a sántaság hátsó lábra, izomsorvadás, rövidebb lépéshossz, futásnál a nyusziugrás.
Kezelési lehetőségek:
Nem minden esetben szükséges műtéti eljárás, ezt orvossal érdemes egyeztetni.
Fontos a porcépítő táplálás, táplálék kiegészítők használata, valamit fizioterápiával (masszázs, gyógytorna, mágnesterápia) jól kezelhető, akár tünetmentessé is tehető.
- Perthes-kór
A combcsont fejének elhalása, szinte kizárólag kistestű kutyákban jelentkezik. Örökletes, genetikai rendellenesség. A combcsont fejében létrejövő vérellátási zavar következtében a porcfelszín károsodik, idővel az egész combcsontfej összeesik.
Kezelési lehetőségek:
Műtéti beavatkozás, combcsontfej resectio után a kutya rehabilitációja masszázzsal, mágnesterápiával és gyógytornával történik.
- EKSZ (Első Kereszteződőszalag Szakadás)
Általában valamilyen trauma hatására alakul ki, lehet teljes és részleges szalagszakadás. A kutya hirtelen nem vagy minimálisan terheli a lábát, emiatt beszűkül a mozgástartomány. Ha nincs megfelelően kezelve, a másik lábnál is alakulhat ki probléma, hiszen túlterheli.
Kezelési lehetőségek:
Orvosi vizsgálat és esetleges műtét után masszázzsal, gyógytornával, mágnesterápiával nagyon jól kezelhető.
- Térdkalács ficam (Patella luxatio)
Általában genetikai rendellenesség áll a hátterében, azonban lehet traumás sérülés is. Két fajtáját különböztetjük meg:
- Befele ficamodik
- A test középvonalától kifele ficamodik
Legtöbb esetben a szalagok gyengesége okozza a problémát, de előfordulhat az is, hogy a térdkalács árka sekély és kiugrál a helyéről.
Attól függően, hogy a kutya mennyire használja a végtagot, Grande I és IV között négy fokozatot különböztetünk meg.
Tipikus tünet: hirtelen felkapja a lábát, megy pár lépést, majd leteszi
Kezelési lehetőségek:
Súlyosabb esetben szükséges a műtét és az azt követően masszázzsal, gyógytornával, mágnesterápiával nagyon jól kezelhető. Grande 1-2 esetében fizioterápiával jól kezelhető, akár tünetmentessé is tehető.